Saç Çıkarıcı Bitkisel Formüller

Bitkisel ürünlerle saç dökülmesi tedavisi insanlık tarihi kadar eski olsa gerek. Bir bitki ya da bir çok bitkiyle oluşturulmuş saç çıkarıcı bitkisel formüller bulunmaktadır. Her ne kadar etkinlikleri bilimsel olarak test edilip sonuçları yazıya dökülmese de doğru yapılmış formüllerle başarılı olma şansı yüksektir.

Saç çıkarıcı bitkisel formüller işe yarar mı?
Pazarın çok geniş olması sebebiyle elma çekirdeği, ısırgan, sarımsak, zeytinyağı, badem yağı gibi bir çok işe yaramaz ürün piyasaya verilmiş olsa da bu konuda en etkili olduğu bilinen bitki Saw Palmetto adlı cüce palmiye ağacıdır. Tablet formu, şampuan ve spreylerde kullanılan formlarıda vardır. Şampuanlarda daha çok LSSRE şeklindeki özütü kullanılan Saw Palmetto, spreylerde ise meyve extraktı olarak kullanılır.

Saç çıkarıcı bitkisel formüllerde yaygın olarak kullanılan diğer bitkiler

  • Ginseng (panax Ginseng)
  • Saw Palmetto (serenoa Serrulata Fruit , serenoa repens)
  • Triethanolamine
  • Angelica (angelice polymorpha Sinensis)
  • Polygonum Multiflorum

Bu bitki özlerine ek olarak çeşitli vitaminler de eklenebilmektedir.

Başta yazıldığı gibi bunların en etkili olanı Saw Palmetto’dur çünkü saç dökülme sebebi olan Di Hidro Testosteron (DHT) oluşumunu azaltır ve dökülmeyi temelden çözmüş olur. Diğer bitkiler daha çok kalite artışı, daha iyi kan alması, daha iyi beslenmesi gibi etkiler gösterir.

Bitkisel saç çıkarıcılarının en büyük özelliği cinselliği etkileme, vücutta kıllanma, alerji gibi yan etkilere sebep olmamalarıdır. Kimyasal içerikli saç ürünü kullanmak istemeyenler yukarıdakine yakın içerikli ürünleri tercih edebilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HGF Sprey © 2018