HGF Yan Etkileri

hgf-sprey

HGF sprey diğer saç ürünlerinden farklıdır, çünkü içeriğinde cilde rahatsızlık verebilecek tahriş edici veya alerji yapıcı kimyasal içermemektedir.Büyük oranda bitkisel içeriği yanı sıra saç üzerine etkili olduğu bilinen vitaminler vardır.

Bu güne kadar kullanıcılar arasında yan etki yaptığı konusunda bilgi gelmemiştir.HGF sprey diğer tüm saç ürünleri gibi güvenle kullanılabilir

dokulen-sac

Saç Ekimimi Saç İlacımı

Saç ekimi mi yoksa saç ilacı mı ?

Doğrusu bu sorunun cevabı çok basit değil çünkü her saç dökülmesi farklıdır.

Bu sorunun cevabı düşünülürken şunlar unutulmamalıdır;

-saç ekiminde kafadaki saçların yeri değişir toplam saç sayısı değişmez ama saç ilacı kullanılarak saç kalitesi artırılırsa kafadaki toplam saç sayısı artar.

-Saç ekiminde ekilen kök kadar saç çıkar ama ilaç kullanımında ilacın etkinliğine göre çok daha fazla saç elde edilebilir

-Saç ekiminde ekim alanındaki saçlar dökülmeye devam eder yani ekim dökülmenin devamını engellemez ama saç ilacı dökülmeyi durdurur.

-Saç ekimi ekim alanındaki tüyleşmiş kılların kalitesini değiştirmez ama saç ilacı tüyleşmiş saçları normal kıl kalitesine yaklaştırır.

-Saç ekimi yüksek maliyetlidir ama saç ilacı maliyeti aylık 50 TL civarındadır.

-Saç ekimi sonrası ani değişiklik toplumda yadırganır ama saç ilacının etkisi zamanla ortaya çıktığı için yadırganmaz hatta beğeniyle karşılaşılır.

-Saç ekimi yaptıranların % 70 i doğal durmadığını ve herkesin farkettiğini söyler ve bundan rahatsızdır ama saç ilacında sonuç doğaldır.

Bu veriler ışığında saç ekimi öncesi saç ilacı kullanmak çok mantıklı görünmektedir.

Biri diğerine engel olmadığı için ekim kararı veren kişinin saç ekimi öncesi ilaç başlaması ve bunu ekimden sonrada sürdürmesi daha doğru bir yaklaşım olur.

Saç ekimi sonrası ilaç kullanmanın bir çok avantajı olur

Ekilen saçlar daha çabuk ve kaliteli çıkar,şok dökülme daha az olur,ekim alanındaki tüylerde kalite artışı olur,dökülecek saçların dökülmesi engellenir.

Bilgiler sacekimiresim.com dan özetle alıntıdır.

Saç Ekim Sonrası İlaç

Saç ekimi sonrası ürün kullanımı bir çok avantaj sağlar.

Ürün kullanımı

-Ekim yerinde önceden var olan dökülmesini engeller

-Ekim yerinde önceden var olan kılların kalitesini arttrır.

-Şok dökülmeyi azaltır.

-Şok dökülmeden sonra geri çıkışı hızlandırır.

-Ekilen köklerden daha kaliteli saç çıkmasını sağlar.

-Alım yerindeki kılların kalitesini artırarak seyrelmeyi kamufle eder.

Bu amaçlarla kullanılacak saç ilaçları;

Biotin (Vitamin H ve B7 vitamini):

Güvenilir her firmanın ürünü alınıp kullanılabilir seçimde daha ekonomik olan ürün tercih edilebilir bunun dışında kalitenin birbirine yakın olması beklenebilir.Günlük 2 mg biotin almak şok dökülme oranını azaltır,çıkacak saçların daha erken çıkmasını sağlar,gerek çıkacak gerekse var olan saçların kalitesini arırarak saçların daha dolgun görünmesini sağlar.

Xpecia Tablet

İçeriğinde biotin yanı sıra keratiniL-sistin,çinko,isoflavon,saw palmetto gibi saç dökülmesini durdurduğu bilinen bir çok bilimsel ve bitkisel ürün vardır.Saç ekimi sonrası xpecia tablet kullanımı ekilen saçlara yapacağı olumlu etkiler yanı sıra o bölgedeki tüyleşmiş kıllarda da kalite artışı sağlayarak ekimden daha iyi sonuç alınmasını sağlar.Günde 2 tablet kullanmak yeterlidir.

Hairforte sprey

Saçlı deri kanlanmasını artırarak ekilen saçların daha iyi beslenmesini sağlar ama asıl etkisi tüyleşmiş saçların canlanamsını sağlayarak saç ekiminden çok daha iyi sonuç alınmasını sağlar ve ekilmeden önce var olan saçların dökülmesini durdurur.Tüylerde kalite artışı ve dökülmenin durması procapil denen maddenin minoxidil gibi saç kökünü uyarmasına ve kökü finasteride benzer şekilde DHT nin tahrip edici etkisinden korumasına bağlıdır.

HGF Sprey

Saç ekimi yapılan alan cildinde damarları genişleterek kanlanmasını artırdığı için köklerin daha iyi oksijen almasına yardımcı olur bu sayede ekilen köklerin daha iyi tutunmasını sağlar ve şok dökülme oranını azaltır ekilenlere bu olumlu etkisi yanında yine kanlanma artışı ve DHT yi bloke etmesi sayesinde ve ekim yapılan alanda önceden var olan tüyleşmiş kıllarda kalite artışı sağlar ve dökülmeyi durdurur.

Ekim alanında tüyleşmiş kıllar varsa HGF sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucun çok daha iyi olmasını sağlar.

Rogain (spectral,regain,minoxil,rogan vs) Sprey

Ekim yapılan alandaki ve diğer alanlardaki tüyleşmiş kılları canlandırması için önerilir.Ekim alanındaki tüyleşmiş kıllar varsa rogain sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucun daha iyi olmasını sağlar.Rogainin tek eksiği DHT nin saç dökücü etkisinden koruma sağlamamasıdır.

Bepantol

FUT yöntemi yapan kliniklerin rutin önerdiği saç temizliği öncesi yumuşatma amaçlı kullanılır. FUE yi FUT gibi yapanların hala devam ettiği ama kanal açmadan FUE yapanların asla kullanma gereği duymadığı bir üründür. Ekilen saça hiçbir yararı yoktur.

Finasterid (propecia,dilaprost,proscar):

DHT oluşumunu engelleyerek ekim alanında tüyleşmiş kılların kalitesini artırır,yine ekim alanında var olan saçların dökülmesini engellemek için önerilir.Ekilen saçlara olumlu yada olumsuz etkisi yoktur.

Burada yazılan ürünler genel olarak bilimsel ürünler olup her ürünün alternatifi yazılmıştır size en uygun olanları seçebilirsiniz,bir çok saç ekim merkezinin ekim yaptırandan biraz daha fazla ekonomik çıkar elde edebilmek için 300-700 TL gibi abartılı rakamlarla ürün satabildiğini bilerek ürünü almadan önce bu önerileri okumalısınız.

DHT Oluşumunu Engelleyen Ürünler

DHT hormonunu engelleyen ürünler
Bilindiği gibi saç dökülmesinin % 95 sebebi genetiktir ve hormonlardan kaynaklanmaktadır.Bilinen tek suçlu (DHT  hormonudur (di hidro testosterone).Testosteron hormonuna iki hidrojen eklenmesiyle DHT oluşur ve testosteronun yan üründür.Önemli olmayan görevleri olsada testosteron gibi erkeklik hormonu kadar önemli değildir.
Hormon etkisiyle yani ırsi olan saç dökülmesinden korunmanın iki yolu vardır
1-Saç köküne zarar veren DHT hormonunun oluşumunu azaltmak.Bu amaçla bir bitkisel (saw palmetto) iki kimyasal olmak üzere 3 farklı ürün vardır.

Saw palmetto;Bitkisel ürün olan uygun dozda saw palmetto içeren solusyonlarla DHT oluşumu zararsız düzeylere getirilebilmektedir.Saw palmetto bölgesel olarak DHT yi azaltırken cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.Saw palmettonun etki vey an etkileri konusunda yeterli bilimsel çalışma vardır.

Procapil (hairforte sprey);finasterid ve duasterid gibi etki yapar 5 alfa redüktaz tip 1 ve 2 yi bloke eder.Bölgesel kullanımı sebebiyle finasteridde görülen yan etkilere rastlanmaz.
Finasterid (propecia tablet);DHT oluşturan 5 alfa redüktaz adlı enzimin tip 1 olanı bloke ederek kullanılan doza göre değişen bir şekilde % 70-75 oranında etkilidir,% 2 oranında cinsel istekte azalma,memelerde büyüme,meni azalması gibi yan etkileri vardır.
Dutasterid(avodart kapsül);finasterid türevidir,5 alfa redüktazın her iki tipinide (tip1 ve tip 2) bloke eder.DHT yi baskılama oranı biraz daha iyidir (%80-85) finasteride bir diğer üstünlüğü cinsellik üzerindeki yan etkileri daha azdır.Finasteride tercih edilebilir ancak finasteridin saç için üretilen formu varken dutaseridin saç için üretilmiş düşük formu yoktur sadece prostat için üretilen formu vardır.
2-Saç kökünü DHT hormonundan koruma amaçlı bariyer oluşturmak.
Procapil;oluşan DHT hormonunun kökte tutunacağı bölgede tabaka oluşturur bu sayede oluşan DHT hormonu köke ulaşamadığından zarar veremez.

Bilgiler sacilaclari.com dan alıntıdır.

Saç Çıkarıcı Şampuan

Saç dökülmesi hormonlarla saç kökünün zarar görmesi sonucu ortaya çıkan tedavi edilebilir bir hastalıktır.Ancak tedavisinde şampuan etkili değildir.

Her ne kadar şampuan reklamlarında % 100 dökülmeyi önler gibi tamamen aldatmaca cümleler kullanılsada gerçekte şampuanın amacı temizliktir.

Şampuan seçiminde temizliğin ötesinde saç dökülmesi konusunda beklenti olmalı ve tercih bu beklentiler doğrultusunda olmalıdır.
Saç dökülmesinde bilimsel ilaçlar yanında bunu destekleyen şampuanlar kullanılabilir bu şekilde dökülmesi duran ve çıkacak saçların kalitesinde artış sağlanabilir.Saç dökülmesi tedavisi süresince içeriğinde saçı besleyen biotin ve DHT yi baskılayan saw palmetto olan şampuanlar tercih edilebilir ama beklenti sınırlı olmalı ve asıl etkili olacak ürünün şampuan değil diğer bilimsel ilaçlar olduğu bilinmelidir.
Saç dökülmesi dışında uzun saçlı bayanlarda yıllarca travma (boya,sık yıkama,güneş ışınları,toz,kir vs) yaşayan saçta çatallanma,kırılma,dipten kırılarak dökülme,parlaklığını yitirme gibi sorunlar olabilir bu gibi sorunları azaltmak içinde aynı şekilde biotinli şampuan (sawpoo) tercih edilebilir.
Biotinli şampuan kullanmak saçın kalitesini artırdığı gibi saç uzama hızınıda  % 10-30 düzeyinde artırabilmektedir.,saç uzatan bayanların şampuan seçerken biotin olup olmadığını araştırması akıllıca olur.Erkeklerde ise tüyleşmiş kılların kalitesini artırır.
Etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmamış ama reklamlarında abartılı iddialarla tüketiciyi yönlendiren şampuanlarla ilgili sıkça duyacağınız kelimeler;

  • Gümüş iyonlu
  • Sarımsak özü
  • Isırgan özü, Hidrosollü
  • Organik
  • Bitki özlü
  • Yeşil çay özlü
  • Aloe veralı
  • Çarkı felek otlu

Bilgiler sampuan.com.tr den alıntıdır.

Minoxidil Finasterid

Amerikan ilaç dairesi FDA nın saç dökülmesini önlediği ve tüyleşmiş saç tellerinde kalite artışı sağladığı konusunda iki kimyasal madde (ilaç) vardır minoxidil ve finasterid

FDA nın onayı tek başına minoxidil kullanımında % 80 başarı,tek başına finasterid kullanımında % 70 başarı elde edilirken finasterid ve minoxidilin birlikte uygulandığı tedavi seçeneğindeyse sonucun daha etkili olduğu ve kullanıcıların % 92 sinde tatmin edici sonuç verdiği gözlenmiştir.

Minoxidil saç dökülmesi tedavisi yaparken yan etkilerden korunarak en yüksek başarı elde etmenin en etkili yolu bölgesel olarak minoxidil ve finasteridin birlikte olduğu sprey formunu kullanmaktır.Bu şekilde kullanım tek ürün gibi kullanıldığı için daha kolay uygulanmakta ve kişinin tedaviye uyumunu artırmakta paralelinde elde edilecek olumlu sonucu artırmaktadır.

Finasteridi bölgesel kullanmanın çeşitli avantajları vardır

-Finasteridin cinsellik üzerindeki yan etkileri görülmez

-Daha ekonomik olur

-Dar alanda yoğun etki elde edileceği için daha iyi sonuç alınır

-Kullanımı kolaydır

-Ağızdan finasterid kullanımında görülebilen erkekte meme büyümesi gibi kalıcı,memelerde sızlama gibi geçici yan etki oluşmaz.

 

Bilgiler “saç ekimi ve saça dair her şey” kitabından alıntıdır.

Sık Sorulan Sorular

hgf-sprey

-HGF Sprey yeni saç çıkarır mı?
-Saç kökleri geri dönülmez aşaması olan fibrozis haline dönmüşse yani kök ölmüşse etkisi olmaz ama tüyleşip ayva tüyü (lanugo) şekline gelmiş saç tellerinin köklerini uyararak saç haline gelmesini sağlar.
-Kafamda yanma sonucu saç çıkmayan alana HGF Sprey sürsem saç çıkar mı?
-Hayır, yanık alanda saç kökleri öldüğünden etkili olmaz.

-HGF Sprey bayanlarda etkili olur mu?
-Bayanda erkek tipi ve bayan tipi dökülmelerde etkilidir ancak dikkat edilmesi gereken husus herbal finasterid olan serenoa Serrulata Fruit Extract hamilelerde deneysel çalışması olmadığından hamileler ve hamilelik şüphesi olanlar kullanmamalıdır.

-Günde iki doz minoxidil kullanıyorum HGF Sprey i birlikte kullanabilirmiyim?

-HGF sprey in içeriğinde herbal rogain olduğundan minoxidili kesmeniz daha doğru olur.
-Sebebi bulunamayan bir şekilde kaşlarım çok zayıfladı ve tüy halini aldı HGF Sprey kaş çıkarır mı?
-Bu konuda yeterli çalışma olmadığından kesin bir şey söylemek zor ama sebebini bulamadığınıza göre kökleri uyarmak amacıyla kullanabilirsiniz. Sprey gözünüze zarar verebileceğinden, spreyi parmağınıza sıkıp parmakla sürünüz.
–Günde 1 mg finasterid hap alıyorum HGF Sprey kullanırken buna devam edeyim mi?

-HGF Herbal finasterid içerdiği için kullanmanıza gerek yok HGF ye başlayınca kesebilirsiniz
-Para şeklinde saç dökülmelerim var HGF Sprey kullanabilir miyim?
-Tarif ettiğiniz allopecia areatadır ve sebebi bilinmemektedir. Daha çok stres kaynaklı olduğu düşünülmektedir, kesinlikle çıkarır demek doğru olmaz ama deneyebilirsiniz.
-Kafamda 10 cm uzunluğunda 1 cm eninde ameliyat izi var HGF Sprey buradan saç çıkarır mı?
-Tarif ettiğiniz alanda saç kökü olmadığından HGF sprey fayda sağlamaz.
-HGF Sprey kullanmanın yaşı var mı?
-Genetik dökülme en erken 17 yaşında başladığı için bu yaştan sonra kullanımı uygundur. Daha genç yaşta dökülme varsa sebebi araştırılmalı.
-HGF Sprey kullanıyorken saç ekimi yapılır mı?
-Rogain gibi etki yaparak saçlı deride kanlanmayı artırdığı için saç ekiminden sonraki ilk banyoyu takiben kullanmaya başlamanız ekimden daha iyi sonuç almanızı sağlar..
-Kanser tedavisi gördüm, verilen ilaçlardan saçlarım döküldü yeniden çıkar mı?
-HGF sprey kullanımıyla eskisi kadar olmasa da ciddi cevap alabilirsiniz.
-HGF Sprey’i sürekli kullanmak mı gerekecek?
-Yaklaşık beklediğiniz sonucu aldıktan ya da saçlarda belli bir kaliteyi yakaladıktan sonra idame tedavi olarak günde tek doz kullanmanız yeterli olur.
-Saç ekimi yaptırdım HGF Sprey kullanabilir miyim, faydası olur mu?
-Ekimden sonraki ilk banyoyu takiben HGF sprey kullanmanız ekilen saçların daha iyi tutmasını, şok dökülme denilen geçici dökülmenin daha az olmasını,şok dökülme sonrası daha erken ve kaliteli çıkmasını sağlar. Ayrıca ekim bölgesinde tüyleşmiş saçlar varsa kalitelerini artırarak saç ekiminden sonra alacağınız cevabı artırır. Tüm bu sebeplerden dolayı mutlaka kullanmalısınız.

-Saçlarım çıktıktan sonra HGF Sprey kullanmayı kesebilir miyim?

-HGF sprey kullanımını kestikten sonraki 6 ay 1 yıl içinde yeniden dökülme başlayabilir bu sebeple aldığınız sonucu korumak için dozunu azaltarak kullanmaya devam etmelisiniz.

-HGF Sprey kullanmaya başlayalı kaşıntı var, ne yapabilirim?

– Kaşıntı hafif düzeydeyse bu kılcal damar artışına bağlıdır ve zamanla düzelir. Kaşıntı dayanamayacağınız ölçüdeyse dozunu azaltabilir veya tamamen kesebilirsiniz.

-HGF Sprey alabilmek için reçete gerekiyor mu?

-HGF sprey Sağlık Bakanlığı izniyle üretilmiştir reçete zorunluluğu yoktur.

-HGF Sprey alın bölgesindeki dökülmeye de etki eder mi?

-Saç dökülme sebebi kafanın her yerinde aynı olduğundan uygun zamanda başlanırsa etkili olur.

-HGF Sprey’i kullandıktan sonra banyo yapabilir miyim?

-HGF sprey uygulamadan sonraki 1 saat süresince maximum etki gösterir ve bu etki 4 saate kadar azalarak devam eder. Tercihen banyodan 1-4 saat önce uygulamalısınız.

HGF kullanmaya başladığımız ilk dönemlerde neden saç dökülmesi artar?

-HGF Sprey kullanmaya başladığınız ilk hafta saç dökülmesi artıyor gibi görünür. Bu yeni çıkan saçların eski zayıf saçlarla yer değiştirmesi olayıdır. Bu beklenen bir durumdur ve yeni saç çıkarma sürecinin bir parçasıdır. Bu geçicidir. Fakat bu tür saç dökülmesi bir haftadan daha fazla sürecek olursa doktora gitmeniz önerilir.

-Seyahat sebebiyle HGF Sprey kullanmaya 2 gün ara verdim sorun olur mu?

-Tercihen ara verilmemeli ama 3-5 gün ara verilmesinin önemi yok.

-Kullandığım HGF sprey diğer vücut kıllarımı etkiler mi?

-HGF Sprey lokal etkili olduğundan diğer bölge kıllarına etki etmez.

-HGF Sprey’in yan etkisi var mı?

-Lokal uygulanan bilimsel ve etkili her ürün gibi seyrek olarak ciltte alerjik reaksiyon ve kaşıntı olabilir.

 

sac-dokulmesi-hgf

Uyarılar

HGF Kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

-Aktif yara, iltihap gibi cildin bütünlüğünün bozulduğu alanlara uygulanmamalıdır.
-Etkileşim olabileceğinden bölgesel uygulanan bir başka ürünle kullanılmamalıdır.
-Göz, ağız gibi cilt yapısı farklı alanlara uygulanmamalıdır.
-Seyrek de olsa görülebilen alerji durumunda ürünün kullanımı kesilmelidir.
-Hamilelerde yeterli araştırma olmadığından kesinlikle kullanılmamalıdır.
-Sadece yüzeysel kullanım içindir, yutulmamalıdır (yanlışlıkla içilmesi halinde tedavi gerektirmez)
-Sonuç hakkında kesin yargıya varmak için en az üç ay aralıksız kullanılmalıdır.
-Vücuttaki tüm kılların döküldüğü durumlarda etkili olmamaktadır.
-Sadece saç için araştırmalar yapıldığından sakal bıyık dökülmesinde etkinliği tam bilinmemektedir.

-Yara izi, yanık izi gibi kıl kökünün tamamen öldüğü durumlarda etkisizdir.

-Saç dökülmesi olan alana uygulanmalı, kenarlara sızması engellenmelidir.

– Fazla kullanmak daha fazla fayda sağlamayacağından, günde 2 kez uygulanmalıdır

Sağlık Profosyonellerine

hgf-sprey-plus

HGF Sprey bilimsel bilgiler.

   HGF Sprey diğer bilimsel ürünler gibi ilk olarak anagene değişimini artırır. Bu sebeple kullanıcıda ilk fark edilen bulgu saç dökülmesinde artış olabilmesidir. Bu durumda hasta paniğe kapılabilir. Hastaya dökülme artışının kılın dönem değişiminden kaynaklandığı ve dökülenlerin daha kaliteli olarak yeniden çıkacağı anlatılmalıdır. Bunu kullanıcıya anlatırken verilebilecek en uygun örnek bebeklerin saçlarının dökülüp geri çıkmasıdır.

Yeterli klinik çalışma yapılmadığı için HGF sprey GEBELİK durumlarında kullanılmamalıdır.

Bayanlarda yoğun seyreden kadın tipi dökülmede (allopecia totalis) ve erkek tipi dökülmelerde HGF sprey erkeklerdeki kadar yüksek başarıyla kullanılabilir.

Seyrek de olsa ciltte alerjik reaksiyona rastlanmaktadır bu durumda bütün alerjik reaksiyonlarda olduğu gibi ürünü kesmek yeterlidir.

Follikül kaybının geri dönüşümsüz aşaması olan fibrozis (saçlı derinin tamamen parlak aşamaya gelmiş olması) seviyesinde etkili olma ihtimali düşüktür.

Diğer kombine ürünlere yakın % 92 oranında başarılı olacağını % 8 ihtimalle hiçbir değişim olmayabileceği kullanıcıya anlatılmalıdır.

kadin-tipi-sac-dokulmesi

Neden HGF

Neden HGF sorusunun cevabı etki spektrumunun genişliğinde yatmaktadır.

hgf-plus

Saç dökülmesi özellikle erkeklerde en sık rastlanan kozmetik sorundur. Genellikle kozmetik sorun gibi görülse de tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Çok sayıda kullanıcısı olması nedeniyle piyasada en fazla çeşit saç çıkarıcı ürünlerde bulunur. Bu kadar ürün olmasının temel nedeni farklı etkilere sahip olmalarıdır, bunun yanı sıra çoğunun işe yaramaması da tüketicinin ürün değiştirmesine neden olmaktadır.

HGF Tüm bu ürünlerden içerik ve etki olarak çok farklıdır.En büyük özelliği lokal uygulanan başka hiçbir ürüne ihtiyaç duyulmamasıdır.HGF Sprey kullanırken şampuan,besleyici hap gibi ek hiçbir ürün kullanmak gerekmez.

İçeriğindeki % 0.6  finasteride eşdeğer herbal ürünler, % 5 minoxidile eşdeğer herbal ürünler, %1.5 oranında yoğun biotin (B7 vitamini) ve diğer besleyici bitki özleri sayesinde saçınızın ihtiyacı tümüyle karşılanmakta, saçlı deri kanlanması artırılmakta ve dökülmeye sebep olan DHT oluşumu engellenmektedir.

Bu içeriği ve etkileri sayesinde % 92 kullanıcı memnuniyeti sağlamaktadır.

Saçlı deri sorunlarının çözüp cilt besleyici bitkisel ürünler sayesinde kepeklenme, kaşıntı ve yağlanma düzeyini normal seviyelere çekerek cilt kalitesini artırmaktadır.

sac-dokulmesi-hgf