DHT Oluşumunu Engelleyen Ürünler

DHT hormonunu engelleyen ürünler
Bilindiği gibi saç dökülmesinin % 95 sebebi genetiktir ve hormonlardan kaynaklanmaktadır. Bilinen tek suçlu DHT  hormonudur (di hidro testosterone). Testosteron hormonuna iki hidrojen eklenmesiyle DHT oluşur ve testosteronun yan üründür. Önemli olmayan görevleri olsada testosteron gibi erkeklik hormonu kadar önemli değildir.
Hormon etkisiyle yani ırsi olan saç dökülmesinden korunmanın iki yolu vardır
1-Saç köküne zarar veren DHT hormonunun oluşumunu azaltmak. Bu amaçla bir bitkisel (saw palmetto) iki kimyasal olmak üzere 3 farklı ürün vardır.

Saw palmetto; Bitkisel ürün olan uygun dozda saw palmetto içeren solusyonlarla DHT oluşumu zararsız düzeylere getirilebilmektedir. Saw palmetto bölgesel olarak DHT’yi azaltırken cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz. Saw palmettonun etki ve yan etkileri konusunda yeterli bilimsel çalışma vardır.

Procapil (hairforte sprey); finasterid ve duasterid gibi etki yapar 5 alfa redüktaz tip 1 ve 2′ yi bloke eder. Bölgesel kullanımı sebebiyle finasteridde görülen yan etkilere rastlanmaz.
Finasterid (propecia tablet); DHT oluşturan 5 alfa redüktaz adlı enzimin tip 1 olanı bloke ederek kullanılan doza göre değişen bir şekilde % 70-75 oranında etkilidir, % 2 oranında cinsel istekte azalma, memelerde büyüme, meni azalması gibi yan etkileri vardır.
Dutasterid(avodart kapsül); finasterid türevidir, 5 alfa redüktazın her iki tipinide (tip1 ve tip 2) bloke eder. DHT’yi baskılama oranı biraz daha iyidir (%80-85). Finasteride bir diğer üstünlüğü cinsellik üzerindeki yan etkileri daha azdır. Finasteride tercih edilebilir ancak finasteridin saç için üretilen formu varken dutaseridin saç için üretilmiş düşük formu yoktur. Sadece prostat için üretilen formu vardır.
2-Saç kökünü DHT hormonundan koruma amaçlı bariyer oluşturmak.
Procapil; oluşan DHT hormonunun kökte tutunacağı bölgede tabaka oluşturur. Bu sayede oluşan DHT hormonu köke ulaşamadığından zarar veremez.

Bilgiler http://www.sacilaclari.com/ dan alıntıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HGF Sprey © 2018